Bądź bardziej interesująca/interesujący

Jan 9, 2017 at 3:00 am

Jak twierdzi Edward de Bono w swojej książce Jak być bardziej interesującym  - jeden z międzynarodowych trenerów kreatywności  – piękna twarz, czy piękne ciało, którym towarzyszy pusty umysł, jest nudny, nudny, nudny. Okazuje się jednak, że umysł bystry ani też inteligencja, nie stanowią o tym, czy postrzegani jesteśmy jako osobowości interesujące.

Bycie interesującym to własny niepowtarzalny styl, słownictwo, wyobraźnia, wybieganie myślami naprzód, umiejętność łączenia faktów, poczucie humoru, prowokowanie, umiejętna synteza, fantazja.

 To wszystko możemy osiągnąć dzięki umiejętności wychodzenia wyobraźnią i myślą poza to, co jest widoczne. W tym celu powinniśmy często pobudzać nasz umysł do abstrakcyjnego postrzegania świata, starać się na to samo zjawisko patrzeć z kilku punktów widzenia.

Ćwiczenie: Wybierz sobie jakichś dowolny rysunek i napisz: 

  1. Co ten rysunek może przedstawiać naprawdę?
  2. Jakie może być jego metaforyczne znaczenie?

 Ćwiczenie: Narysuj kółko z ogonkiem tak, aby mogło ono przedstawiać:

  1. Realne przedstawienie:

…widok szczura uwięzionego pod wiadrem z….

…eksperymentalny model latawca…

… chiński kapelusz ze wstążeczką…

...jednokolorowy guzik z odrywającą się nitką…

…patelnia zaprojektowana przez sławnego projektanta…

Teraz sam określ znaczenia merytoryczne swojego rysunku. Tu wlaściwie, nie ma odpowiedzi dobrych i złych. W tym ćwiczeniu liczy się wyobrażnia, a przede wszystkim uruchomienie nowego stylu myślenia.

Osoba interesująca poza literaturą zawodową, chętnie sięga po książki z wielu innych dziedzin, interesuje się otaczającym ją światem. Czytanie rozwija bowiem wyobraźnię i wzbogaca słownictwo oraz dostarcza wielu nowych i ciekawych informacji.  Aby zdobytą w ten sposób wiedzę zatrzymać i wykorzystać w przyszłości, powinniśmy na bieżąco robić notatki, umieszczać w nich własne komentarze. Po pewnym czasie powinniśmy podejmować próby pisania artykułów. W ten sposób możemy wykorzystać nowo zdobytą wiedzę i poszerzyć  nasze portfolio o publikacje.

Osoba postrzegana jako interesująca wie, do czego dąży, jest asertywna, rozmowna i uprzejma w stosunku do wszystkich ludzi; ma wiele zainteresowań, które dzięki przynależności do wielu  stowarzyszeń, klubów, związków  ma okazję rozwijać.

Bardzo ważne jest poczucie humoru, gdyż humor jest najlepszym sposobem na odzyskanie równowagi emocjonalnej. Poczucia humoru można się nauczyć, Jest to kwestia ćwiczeń i umiejętności relaksu. Czytajmy anegdoty, przyglądajmy się ludziom, wyobrażajmy ich sobie w niesamowitych sytuacjach i miejscach. Zacznijmy jednak od siebie – bo najbezpieczniej, ale i najtrudniej, jest zawsze śmiać się z siebie.

Pamiętajmy, że mając szerokie zainteresowania, posiadając wyważone poczucie humoru, postrzegani jesteśmy jako osoby interesujące, niekonwencjonalne. Nic nie relaksuje tylu mięśni jednocześnie,  jak śmiech!

Nic nam tak nie pozwoli wyprzedzić konkurencji, jak kreatywność i rozwinięta wyobraźnia. To one sprawiają, że potrafimy spojrzeć na świat i siebie z różnych perspektyw, nie boimy się wyzwań, urzeczywistniamy nowe idee. Najwięcej pokładów wyobraźni i kreatywności mamy we wczesnym dzieciństwie. Niestety, już w zetknięciu z rzeczywistością szkolną nabieramy wielu zahamowań i ulegamy wielu ograniczeniom. Powinniśmy absolutnie ignorować pojawiającego się w nas „wewnętrznego krytyka”, który nakazuje nam postępować zawsze w sposób logiczny, zgodny z przyjętymi przez ogół konwenansami. Pamiętaj, podczas sesji rozwijania wyobraźni:

Nie akceptuj krytyka wewnętrznego!

Bądź otwarty na najbardziej absurdalne idee.

Codziennie zrób coś niekonwencjonalnego.

Bądź dociekliwy, ciekawy świata i zdarzeń.

Stawiaj pytania. Nie obawiaj się krytyki.

Zaplanuj czas na relaks i odkryj swoje biorytmy.

Traktuj myślenie jako zabawę.

Rób koniecznie notatki!

Ludzka wyobraźnia działa najlepiej wtedy, gdy jesteśmy zrelaksowani. Badania dowodzą, że muzyka, rysowanie, ruch i relaks pobudzają do wzmożonej aktywności nasz umysł i rozwijają jej „uśpione” obszary. Natomiast stres, napięcia i lęki nie tylko hamują naszą kreatywność, ale także przeszkadzają w procesie zapamiętywania i podejmowania decyzji.

Przypomnę z poprzednich wpisów, które działania pomagają w kreatywnym myśleniu:

Zmieniaj                                          Generalizuj                      Uszczegóławiaj

Modyfikuj                                       Zmniejszaj                       Zwiększaj                            

Zmieniaj kolejność                       Zadawaj pytania                Podawaj synonimy          

Podawaj antonimy                       Komplikuj                           Upraszczaj

Wartościuj                                      Oceniaj                   Przeprowadzaj symulacje          

Dokonuj syntezę                          Rysuj symbole         Zmieniaj kształt, kolor, dźwięk

Kreatywność i chęć wprowadzania innowacji pomaga w adaptacji w nowych warunkach i akceptacji zaistniałych zmian. Jest najskuteczniejszym narzędziem do zrozumienia, zdobywania i tworzenia dla siebie nowych rynków. Wykorzystuj potencjał obu półkul mózgowych. 

Nasz umysł może być naszym najlepszym sługą lub też najgorszym z panów. Dzisiaj wiemy, że podzial na lewą i prawą półkulę nie jest taki prosty. Wiele funkcji mózgu, dzieki którym z jednej strony rozpoznajemy rzeczy i zjawiska, szeregujemy, przyswajamy nowe informacje, planujemy, a z drugiej posiadaniy intuicję, pamięć, uzdolnienia artystyczne, przeplata się i “wypala”, “iskrzy”w różnych miejscach. Jest to praca syntetyczna i skojarzeniowa. Dzięki niej reagujemy na symbole, tworzymy nowe idee, posiadamy zdolność twórczej interpretacji otaczającej nas rzeczywistości. Sterujemy orientacją przestrzenną.

Każdy z nas ma ukryte pokłady kreatywności. Odważmy się pobudzić do pracy nasz umysł. Włączmy muzykę, relaksujmy się, puśćmy wodze fantazji, śpiewajmy, rysujmy i tańczmy. Spróbujmy odnaleźć w sobie dziecięcą beztroskę i spontaniczność i wtedy znajdziemy odpowiedzi na wiele nurtujących nas pytań.

Wydajnocią wszystkich funkcji mózgu możemy poprawić nasz stan zdrowia. Oprócz aktywności fizycznej, pamiętajmy o zdrowym odżywianiu się. Należy jeść regularnie makrele, sardynki, orzechy, sezam, suszone nasiona słonecznika, suszone śliwki, rodzynki, wszystkie owoce leśne, czosnek, pomidory, szpinak i wszystkie zielone warzywa. Najważniejsze witaminy niezbędne do efektywnego działania naszego mózgu to A,C i E. Słodycze i potrawy mączne spożywajmy natomiast wówczas, kiedy możemy ograniczyć naszą aktywność umysłową. Takie rady daje Jean Carper, w ksiązce Your miracle brain”.

Człowiek interesujący zawsze rozwija się wielokierunkowo i jest wrażliwy na wszystkie ludzkie sprawy.