Oferta do wydawnictwa

Nov 7, 2017 at 4:21 pm

Jeśli ktoś chce spróbować szczęścia w tradycyjnym wydawnictwie, przyda mu się kilka wskazówek, dotyczących przygotowania ofert dla wydawcy. Mamy dwie możliwości złożenia oferty. Jedna, to wysyłanie ofert przed napisaniem książki (czego absolutnie nie polecam początkującym autorom), a druga – dopiero gdy wszystko jest dopięte na ostatni guzik. Stosowałam tę drugą metodę, mimo, że miałam już kilka książek na swoim koncie i współpracowałam z moimi wydawcami przez wiele lat.

Przede wszystkim, jeśli książka nie jest jeszcze napisana, nie mamy żadnej gwarancji, że ją napiszemy. Nie wiemy, jak dużo czasu nam to zajmie oraz jak aktualny i pożądany będzie nasz tekst w chwili, kiedy wydawca dostanie ofertę do ręki. Pierwszy  sposób jest dobry, dla autorów, którzy wydają kolejną książkę, po udokumentowanym sukcesie, a proponowany temat jest ciągle na czasie.

Początkujący autor ma niezwykle małe szanse na kontrakt, aczkolwiek wyjątki zawsze się zdarzają. Potencjalnych wydawców selekcjonujemy pod kątem rodzaju literatury, którą oferujemy. Musimy sprawdzić, czy dane wydawnictwo wydaje takie książki, jak nasza. Po wysłaniu oferty do wydawców, powinniśmy co jakiś czas pisać, telefonować (z wyczuciem) i sprawdzać, na jakim etapie jest nasza oferta.

Ofertę należy odpowiednio skomponować, powinna ona zawierać następujące elementy:[1]

Tytuł

Treść

Uzasadnienie

Konkurencja

Format

Rynek

Streszczenie rozdział po rozdziale

Poświadczenia

Próbka pisarstwa

Poza charakterem wydawnictwa, należy dokładnie zapoznać się z konkretnymi wymogami każdego wydawcy. Niektórzy chcą tylko konspekt, a inni streszczenie rozdziałów. Należy przestrzegać tych zasad. Musimy też dowiedzieć się, kim jest osoba, która podejmuje decyzję. Oferta powinna być zaadresowana konkretnym imieniem i nazwiskiem. Szczególną uwagę podczas tworzenia oferty należy zwrócić na następujące jej elementy:

Tytuł i podtytuł, który powinien wyjaśniać, o czym jest książka.

Streszczenie i przykład, które potwierdzą obietnicę dobrej książki.

Biografia autora.

Dowód na kompetencje autora, jego znajomość tematu, także znajomość odbiorcy i dziedziny, w której się porusza.

Wyjaśnienie, dlaczego wybór padł na danego wydawcę.

Kilka informacji o potencjalnym czytelniku, dla kogo książka jest napisana.

Mile widziane są pierwsze opinie czytelników.

Ciekawy styl oferty, który odzwierciedla osobowość autora [2]

Należy się przygotować na długie i cierpliwe oczekiwanie na odpowiedź. Wydawcy otrzymują dzisiaj setki ofert. Większość początkujących autorów popełnia błąd i wysyła za długie oferty oraz podaje za dużo zbędnych informacji na tym etapie. Dobra oferta jest opatrzona jednostronicowym listem, który jest zwięzły, napisany poprawnym językiem.

Czego nie należy robić? Z pewnością nie należy zamieszczać :

Opinii naszej mamusi.

Obietnicy, że to będzie bestseller.

Obietnicy, że będą z nami przeprowadzane wywiady w telewizji.

Porównań z Januszem Wiśniewskim, Katarzyną Grocholą czy Stevenem Kingiem lub J.K. Rowing.

Do listu załączamy dwustronicowe streszczenie naszej książki, jedną stronę naszej biografii, najlepiej jakieś poprzednie publikacje i nagrody. Nie należy pisać o hobby, rodzinie lub przynależności do związków. Streszczenie będzie wyzwaniem, ale to też jest dla wydawcy pierwszy dowód naszego pisarstwa oraz stylu. Pierwsze wrażenie jest budowane w kilka pierwszych sekund. Mile widziany jest także krótki plan wspierający działania marketingowe, ale jeśli nie mamy o tym pojęcia, to nie należy o tym wspominać.

Czego nie lubią redaktorzy:

  • Kiedy wysyłamy ofertę do wydawnictwa o zupełnie innym profilu, tematyce czy specjalizacji niż nasza książka.
  • Zwracania się Drogi Redaktorze, Szanowna Pani/ Szanowny Panie, bez okazania zaznajomienia się z ich imieniem i nazwiskiem.
  • Zbyt częstego telefonowania i mailowania.
  • Żądania nierealnych zaliczek.
  • Powoływania się na wymyślone osoby polecające.

Najpoważniejsze błędy w ofertach to:

Stwierdzenie, że książka jest bezkonkurencyjna. Pokazuje nieznajomość rynku, tym samym brak profesjonalizmu.

Ocena, że nasza książka jest materiałem na następny bestseller. Wskazuje, iż autor nie myśli realistycznie i może być trudną osobą we współpracy.

Udowadnianie, że książka jest dobra, ponieważ podobała się wielu osobom, które ją przeczytały. Obraża to profesjonalizm redaktora, jego wiedzę, ocenę i intuicję. Przyjaciele zwykle są pochlebni i wspierają nasze ambicje. Wydawca patrzy na książkę pod innym kątem.

Przygotowanie oferty w dziwnym formacie i kolorach. Owszem, jest to zwrócenie uwagi na siebie, ale w złym stylu. Dobry materiał literacki, będzie się prezentował lepiej w powszechnie przyjętym i wymaganym formacie.

Zignorowanie uwag i krytyki redaktora. Chociaż ludzie bywają omylni, to jednak są profesjonalistami i wiedzą, co się sprzedaje. Ich uwagi powinny być bezcennym źródłem dla początkującego autora.

Pominięcie informacji o sobie. Nie budzi to zaufania ani redaktora, ani przyszłych czytelników.

Brak fragmentów utworu. Wydawca powinien poznać nasz styl pisania i strukturę dzieła.

Niepoprawnie użyty humor. To odpycha każdego.

Życzę Państwu powodzenia i zaakceptowanych ofert.

[1] Allen, Moira making your Pitch, Writer, September 2004 str. 36-37

[2] Writer’s Digest, October 2006, Schneider, Maria “The Nonfiction Report”,  p.33

 Grażyna Grace Tallar – ekspert w dziedzinie inteligencji emocjonalnej oraz Self-Public Relations;        eqtrainer.ca

Grażyna Grace Tallar – ekspert w dziedzinie inteligencji emocjonalnej oraz Self-Public Relations, trener, coach; eqtrainer.ca