Museo del Prado 2019

Jul 1, 2019 at 10:29 am

W czerwcu 2019 odwiedziłam Madryt po wielu latach i to z zupełnie innym nastawieniem. Wcześniej sztuka i malarstwo nie interesowało mnie tak bardzo, jak obecnie i każde muzeum zwiedzałam z przyzwoitości, bez większych emocji. Niewiele z tego zapamiętałam z dwóch powodów, po pierwsze patrzyłam na obrazy bez żadnego przygotowania, po drugie miałam za mało czasu. Na samo muzeum Prado dla miłośników sztuki potrzeba z dwóch tygodni, aby móc naprawdę delektować się pięknem i historią wystawianych tam dzieł sala po sali.

Teraz rozumiem, że nawet niewielka ilość informacji o malarzu, czasach, w których tworzył czy historii obrazu pomaga w głębszym odbiorze dzieła i większej przyjemności w obcowaniu ze sztuką. Dlatego też mój pomysł z tym ostatnim cyklem blogów o sztuce i emocjach, abyśmy chociaż trochę razem nacieszyli się maleńkim wycinkiem historii sztuki.

Muzeum Museo del Prado, to ważne miejsce dla miłośników sztuki z całego świata, mieści jedną z najlepszych na świecie kolekcji sztuki i malarstwa europejskiego, w szczególności szkoły hiszpańskie, włoskie i flamandzkie.

Niestety, tutaj nie wolno robić zdjęć. Wprawdzie mamy mnóstwo pięknych i szczegółowych reprodukcji, ale to nie jest to samo, co widzieć obraz, ramę, poczuć atmosferę, którą tworzą kolory i atmosfera.

Z wybitną kolekcją pochodzącą z wieków mecenatu sztuki przez Koronę Hiszpańską i otwartą dla publiczności w 1819 r. Przez króla Ferdynanda VII, tutaj goście mogą podziwiać nie tylko największą na świecie kolekcję obrazów hiszpańskich, ale także ogromne zbiory flamandzkie i włoskie obrazy, a także najbardziej kompletny zbiór dzieł artystów takich jak Bosch, Titian, Rubens, Velázquez, Ribera, Murillo, Goya i El Greco. Hiszpańska kolekcja malarstwa obejmuje od XII do XIX wieku. Tylko wspaniały zbiór dzieł Goi składa się z ponad 140 sztuk. Nigdy wcześniej nie podziwiałam tyle prac z jego okresu Czarnych Obrazów. Samo muzeum jest otoczone pięknym parkiem, w którym jest wiele wspaniałych rzeźb wielkich malarzy. Polecam odwiedzić to magiczne miejsce, jeśli planują Państwo podróż do Europy, w szczególnie do Hiszpanii.

Po przerwie wakacyjnej, od września 2019 powrócimy do cyklu Sztuka i Emocje. Życzę Państwu bardzo udanego i szczęśliwego lata, ciekawych wypraw oraz odwiedzenia pobliskich galerii.

Grażyna Tallar